18 mar, 2014
Automatyczne logowanie – Windows Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1),Windows 10

Automatyczne logowanie – prosty przepis na konfigurację

Jeżeli pracujemy na komputerze w domu lub w pracy i za każdym razem po włączeniu komputera logujemy się ciągle tym samym hasłem to możemy skonfigurować automatyczne logowanie do systemu Windows. Są sytuacje gdzie na komputerze pracuje tylko jedna osoba i tylko ona ma fizyczny dostęp do tego komputera, więc po co przy każdym uruchomieniu wprowadzać ciągle to samo hasło, ustawienie to pośrednio przyspieszy też proces uruchamianie komputera.
Oczywiście można też pozbyć się hasła całkowicie i wtedy problem z dłuższym logowaniem i wpisywaniem ciągle tego samego hasła znika, ale w ten sposób generujemy sobie następne problemy tym razem związane z bezpieczeństwem, moim zdaniem do wszystkich kont na komputerze powinno być przypisane hasło.

Jeżeli nasz komputer nie jest skonfigurowany do pracy w tzw. domenie (czyli zwykle komputery pracujące w domu lub małych firmach) to możemy to „wyklikać”.

Oprócz opisu tekstowego, nagrałem też film, który przedstawia jak skonfigurować automatyczne logowanie.

Jeżeli jednak wolisz poczytać jak skonfigurować automatyczne logowanie, to zapraszam do lektury poniżej.

Wywołaj okienko Uruchom (np. poprzez kliknięcie w przycisk Start – lewy dolny narożnik okna albo np. przez kombinację klawiszy Windows+R) i wpisz polecenie: control userpasswords2 , pojawi się okno „Konta użytkowników” z dwoma zakładkami, na zakładce „Użytkownicy” wybierz konto, na które będziesz chciał się logować (zaznaczając je) i odznacz (wyczyść) pole „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło” po wciśnięciu OK lub Zastosuj wyskoczy następne okienko „Logowanie automatyczne” gdzie należy dwukrotnie podać prawidłowe hasło dla zaznaczonego wcześniej konta użytkownika i to wszystko. Po restarcie komputera system powinien nas automatycznie zalogować.

Dokładnie to samo może dokonać wpisując w uruchom, zamiast  polecenia: control userpasswords2, polecenie netplwiz (to jest aplikacja netplwiz.exe)

automatyczne logowanie

automatyczne logowanie

Aby wycofać powyższe zmiany i aby z jakiegoś powodu zrezygnować z automatycznego logowania, dostajemy się do okna „Konta użytkowników” dokładnie w ten sam sposób co powyżej i z powrotem zaznaczamy pole „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”, zatwierdzamy OK i restart komputera.

Uwaga! Powyższe ustawienia nie działają w przypadku kiedy komputer jest członkiem domeny.

Jeżeli komputer jest członkiem domeny można spróbować ustawić automatyczne logowanie po przez zmiany w rejestrze.

Za pomocą polecenia regedit wejść do rejestru i w kluczu:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]

Pozmieniać wartości:
“AutoAdminLogon”=”1”
“DefaultDomainName”=”nazwa domeny” // jeżeli chcemy logować się na konto lokalne należy wpisać znak kropki „.”
“DefaultUserName”=”nazwa użytkownika”
“DefaultPassword”=”Hasło”

Jeżeli któryś z powyższych nie istnieje to utworzyć nowy (Wartość ciągu).

W pozycję DefaultDomainName wpisać albo znak kropki ( . ) aby logować się lokalnie, albo nazwę NetBIOS domeny, z reguły jest to pierwszy człon od lewej strony pełnej nazwy domenowej np. dla domeny „ad.company.com” jest to nazwa „ad”

Automatyczne logowanie - rejestr

Automatyczne logowanie – rejestr

Jeżeli w trakcie używania automatycznego logowania natkniesz się na problemy, spróbuje je rozwiązać wg wskazówek w innym moim artykule (link).

Dodaj komentarz

  • Bartek - 19 mar 2014

    Dzięki.
    Pomocne.

  • Bogdan - 14 lip 2015

    w windows 10 to nie dziala, loguje sie nadal przed uruchomieniem do konto widnows

    • Admin - 18 wrz 2015

      Witam.
      Sprawdziłem to jeszcze raz, już po wydaniu Windows’a 10 i jak najbardziej działa.
      Wpisz netplwiz, zaznacz swoje konto, odznacz checkbox’a ( na górze), wybierz przycisk OK, wpisz prawidłowo hasło i będzie działać.
      Pozdrawiam

  • Łukasz - 16 lis 2016

    Witam,

    Po próbie włączenia logowania bez podawania hasła napotkałem na problem, ponieważ przy ekranie powitalnym pojawiły się dwa konta o takiej samej nazwie – z tą różnicą że przy tym nowo utworzonym brak jest adresu email pod nazwą użytkownika.
    W oknie zarządzania kontami widoczne jest tylko jedno konto.
    Czy da się w jakiś sposób usunąć to drugie konto ? Nie da się na nie zalogować.

    • Admin - 06 sty 2019

      Miałem dokładnie taki sam przypadek u siebie, pomogło wyłączenie mechanizmu automatycznego logowania i uruchomienie go ponownie, opisałem to w artykule (link)

  • adi - 06 lis 2018

    tez mam powyzszy problem

  • 192.168.1.1 - 23 gru 2018

    Excellent post. I was checking constantly this blog and
    I’m impressed! Very useful information specially the
    last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this
    particular information for a long time. Thank you and best of luck.

  • ADMINISTRATOR - 26 sty 2019

    ADMINISTRATOR MI SIĘ WYŁĄCZYŁ JAK GO ZAŁĄCZYĆ

  • Krzysiek - 29 sty 2019

    taka sama sytuacja. tylko jedno z kont to jest konto Microsoftu a drugie komputera. konto komputera udało mi się wyłączyć ( po 10 restacie zadziałało) ale zostało drugie konto. co z nim. i po co one

  • gips - 06 cze 2019

    Ciekawy sposób, ale ja chce trochę więcej auto matyzacji. Czy można jeszcze zrobić takie coś, że komputer nie loguje się od razu przy starcie? Tzn. uruchomi się i czeka na reakcje usera (w systemie jest kilka kont). Jeśli nic się nie dzieje np. przez 5 minut to loguje go automatycznie na wcześniej ustawione konto.

  • Stanisław - 31 sty 2024

    Jak chcemy mieć Konto Microsoft w komputerze to musi być hasło lub pin. Jedynie na koncie lokalnym możemy logować się automatycznie bez wpisywania czegokolwiek.
    Jak chcemy używać Office i nie wpisywać za każdym razem logina i hasła lub chcemy połączyć telefon z komputerem to musimy mieć uruchomione Konto Micr. i nie da rady wtedy logować się do kompa bez niczego. Awykonalne.

  • Stanisław - 31 sty 2024

    Jak błędnie wpiszesz nazwę Konta Microsoft i jeszcze połączysz go z numerem telefonu to koniec. Jak nawet usuniesz użytkownika z tym kontem i wprowadzisz prawidłowe konto (chodzi o nazwę) to i tak dojdzie do tego,że będzie się pytał do którego konta się zalogować przy łączeniu z telefonem i zawsze proponuje tę pomyłkową nazwę konta. Nie da się usunąć bo nie zalogujesz się do niego bo jest z błędem, a usunąć można tylko po zalogowaniu się. Doradca nie może pomóc bo jak się wylogujesz traci z tobą kontakt, a w dodatku ciężko znaleźć gdzie jest szybka pomoc w Win 10 .Ikona Akcesoria po lewej po wciśnięciu Windows i dalej poszukać Szybka Pomoc. Tylko przywracanie systemu do początku i ostrożnie nie pomylić się.