18 Mar, 2014
Automatic logon– Windows Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1),Windows 10

Przetłumaczone przez Bing.
 

Automatyczne logowanie – prosty przepis na konfigurację

Jeżeli pracujemy na komputerze w domu lub w pracy i za każdym razem po włączeniu komputera logujemy się ciągle tym samym hasłem to możemy skonfigurować automatyczne logowanie do systemu Windows. Są sytuacje gdzie na komputerze pracuje tylko jedna osoba i tylko ona ma fizyczny dostęp do tego komputera, więc po co przy każdym uruchomieniu wprowadzać ciągle to samo hasło, ustawienie to pośrednio przyspieszy też proces uruchamianie komputera.
Oczywiście można też pozbyć się hasła całkowicie i wtedy problem z dłuższym logowaniem i wpisywaniem ciągle tego samego hasła znika, ale w ten sposób generujemy sobie następne problemy tym razem związane z bezpieczeństwem, moim zdaniem do wszystkich kont na komputerze powinno być przypisane hasło.

Jeżeli nasz komputer nie jest skonfigurowany do pracy w tzw. domenie (czyli zwykle komputery pracujące w domu lub małych firmach) to możemy to „wyklikać”.

Oprócz opisu tekstowego, nagrałem też film, który przedstawia jak skonfigurować automatyczne logowanie.

Jeżeli jednak wolisz poczytać jak skonfigurować automatyczne logowanie, to zapraszam do lektury poniżej.

Wywołaj okienko Uruchom (np. poprzez kliknięcie w przycisk Start – lewy dolny narożnik okna albo np. przez kombinację klawiszy Windows+R) i wpisz polecenie: control userpasswords2 , pojawi się okno „Konta użytkowników” z dwoma zakładkami, na zakładce „Użytkownicy” wybierz konto, na które będziesz chciał się logować (zaznaczając je) i odznacz (wyczyść) pole „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło” po wciśnięciu OK lub Zastosuj wyskoczy następne okienko „Logowanie automatyczne” gdzie należy dwukrotnie podać prawidłowe hasło dla zaznaczonego wcześniej konta użytkownika i to wszystko. Po restarcie komputera system powinien nas automatycznie zalogować.

Dokładnie to samo może dokonać wpisując w uruchom, zamiast  polecenia: control userpasswords2, polecenie netplwiz (to jest aplikacja netplwiz.exe)

automatyczne logowanie

automatyczne logowanie

Aby wycofać powyższe zmiany i aby z jakiegoś powodu zrezygnować z automatycznego logowania, dostajemy się do okna „Konta użytkowników” dokładnie w ten sam sposób co powyżej i z powrotem zaznaczamy pole „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”, zatwierdzamy OK i restart komputera.

Uwaga! Powyższe ustawienia nie działają w przypadku kiedy komputer jest członkiem domeny.

Jeżeli komputer jest członkiem domeny można spróbować ustawić automatyczne logowanie po przez zmiany w rejestrze.

Za pomocą polecenia regedit wejść do rejestru i w kluczu:

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon]

Pozmieniać wartości:
“AutoAdminLogon”=”1”
“DefaultDomainName”=”nazwa domeny” // jeżeli chcemy logować się na konto lokalne należy wpisać znak kropki „.”
“DefaultUserName”=”nazwa użytkownika”
“DefaultPassword”=”Hasło”

Jeżeli któryś z powyższych nie istnieje to utworzyć nowy (Wartość ciągu).

W pozycję DefaultDomainName wpisać albo znak kropki ( . ) aby logować się lokalnie, albo nazwę NetBIOS domeny, z reguły jest to pierwszy człon od lewej strony pełnej nazwy domenowej np. dla domeny „ad.company.com” jest to nazwa „ad”

Automatyczne logowanie - rejestr

Automatyczne logowanie – rejestr

Leave a Reply